Ericsson T28 mă surprinde zilnic!
Povesteam cum am reparat un Ericsson T28, făcând din două telefoane defecte unul perfect funcțional. Azi, acest Ericsson m-a surprins iar. Nu numai că a prins semnal RDS, dar a și putut primi și efectua apeluri!
Pentru mine treaba asta mi se pare incredibilă. Asta deoarece, acum 2 ani, când mi-am făcut abonament RDS mi s-a spus că-mi trebuie musai un telefon compatibil 3G, deoarece SIM-urile lor 3G nu funcționau pe telefoane 2G. La alte rețele simurile funcționează, fiind limitate la cât poate telefonul, adică 2G. La RDS nu a funcționat. Am testat atunci vreo 5-6 telefoane mai vechi, dintre care unul singur avea 3G. Pe cele 2G nu a funcționat. Oricum atunci voiam să-mi iau telefon nou – Samsung Galaxy S4, de care am fost extrem de mulțumit.
Revin la acest Ericsson T28. Nu are 3G, nici n-avea cum, din moment ce prima rețea 3G a fost disponibilă în 2001, iar acest telefon s-a făcut în 1999. Nu știu dacă între timp cei de la RDS și-au schimbat tactica, permitând în rețea și telefoanele 2G, sau are ceva de-a face cu numărul meu care-a fost inițial cartelă Vodafone. Deși nu cred că are ceva de-a face, cartela de Vodafone schimbându-se cu un sim nou, RDS.
Cert este că azi am putut folosi acest telefon Ericsson T28 în rețeaua RDS. În plus, am găsit și un site unde-mi arată cum să-mi compun singur melodiile (îmi aduc aminte de revistele din anii 2000-2001, unde abia așteptam un unumăr nou care să-mi dea alte melodii). Mai ține cineva minte Hooya.com? Sau PhoneTastic.com?

Wow, felicitari pentru realizare!
Ce telefon misto era la vremea lui. Acum ai putea spune ca e chiar… vintage! :))
Mulțumesc. Un telefon superb. Țin minte în 1999 când a apărut la Vodafone la abonament (sau Connex era pe vremea aia), costa 13 milioane de lei. Și 15 milioane era taxa anuală la facultate. Era vreo 2 salarii, cam cum e acum un iPhone 6 s, de exemplu.
Cu timpul (în maxim 3 luni), îmi refac “Careul de ași” – Ericsson T28, Nokia 8210, Panasonic GD 55 și Sony-Ericsson W350i.
A fost un telefon frumos, la vremea lui … Totusi, cand vezi acum diatamai display-ul langa el … :))
E mai mic telefonul cu tot cu antenă decât displayul de la Note 3. am căutat și un CMD Z1. 350 lei sau 500 lei pe olx. Înțeleg, raritate, însă mai dă cineva banii ăștia?
Telefonul meu de serviciu este un Sony Ericsson k530i 🙂 … Trebuie sa-i caut acum o baterie, ca la cat l-am infocat, nu prea mai tine decat maxim 1~2 zile daca vorbesc mult. Inainte, ma tinea 7 zile cu vorbit moderat.
Merge orice baterie de Nokia. Numai că trebuie să-i faci tu lipiturile. Vreo 5 telefoane le-am avut așa de-a lungul vremii. Și știi de ce? O baterie pentru nuș ce telefon costă de la 5 la 30 dolari la chinezi. Însă o baterie de Nokia… 0,99 dolari, free shipping. Ghici câte (10) baterii mi-am comandat?